ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
17-10-2020     - 11-04-2021  
  »  17-10-2020sobota - 11-04-2021niedziela
Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi – wystawa
ZAPRASZA
"Dziś w Polsce" - Portal POLSKA ZAPRASZA
http://polska.zaprasza.eu
Warszawa
miejsce:
Zamek Królewski w Warszawie
10:00-20:00
» Wydarzenia inne
"Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi"
Wystawa w 300. rocznicę urodzin artysty
28 września 2020 r. – 5 stycznia 2021 r.
Dawna Izba Poselska

Na wystawie prezentujemy ryciny z cyklu "Carceri" ("Więzienia"), G.B. Piranesiego (1720-1778), pochodzące z drugiego wydania obejmującego szesnaście akwafort. Seria przedstawia fantastyczną wizję więzień i uważana jest za najbardziej interesującą kreację tego artysty. Przez lata doczekała się ona wielu analiz, w których odkrywano kunszt Piranesiego jako artysty-grafika, budowniczego wieloplanowych, architektoniczno-scenograficznych kompozycji oraz wnikliwego obserwatora starożytności, wplatającego w sceny "Carceri" elementy rzymskich artefaktów. Przede wszystkim jednak cykl "Carceri" to jedno z najbardziej tajemniczych dzieł w historii grafiki, posiadające wiele interpretacji odnoszących się do metafizyki, filozofii i literatury.

Prezentowane dzieła pochodzą z kolekcji króla Stanisława Augusta, przechowywanej w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie . Zgromadzony przez władcę zbiór jest największą kolekcją prac Piranesich, Giovanniego Battisty i jego syna Francesca w Polsce i jedną z największych na świecie. Wyjątkowym walorem kolekcji jest świeżość i doskonała jakość stosunkowo wczesnych odbitek drukowanych w rzymskim warsztacie Piranesiego. Ryciny te, po raz pierwszy pokazywane w Zamku Królewskim w Warszawie, zapowiadają planowane przez Zamek pokazy innych prac graficznych Piranesiego.

Wystawę uzupełnia znakomity portret artysty wykonany przez jego przyjaciela, Francesco Polanzaniego, zw. Felice w 1750 r. Wizerunek ten, tak samo jak cykl "Carceri", zawiera wiele znaczeń symbolicznych odnoszących się do twórczości Piranesiego.
Giovanni Battista Piranesi (1720-1778) rytownik i architekt, pierwsze nauki pobierał w Wenecji, następnie kształcił się podróżując do Rzymu, Neapolu, Herkulanum i Pompejów. W 1745 r. na stałe osiadł w Rzymie, zafascynowany jego starożytną architekturą. Znany jest przede wszystkim z cykli graficznych prezentujących Rzym antyczny i nowożytny, spośród których najsłynniejszym jest "Vedute di Roma" (1746-1778). Wykreowana w jego akwafortach wizja starożytności i nowoczesne podejście do archeologii do dziś zachwyca i inspiruje kolejne pokolenia odwiedzające Wieczne Miasto.

Prezentowana w Zamku Królewskim w Warszawie wystawa wpisuje się w przypadający 4 października, obchodzony właśnie na całym świecie, jubileusz 300. urodzin artysty.

Ekspozycji towarzyszy katalog "Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi. Wystawa w 300. rocznice urodzin", red. nauk. Tomasz Jakubowski, Arx Regia Wydawnictwo Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum, Warszawa 2020.
Kurator wystawy: Tomasz Jakubowski
Współpraca: dr hab. Jolanta Talbierska

mat. Zamek Królewski w Warszawie
https://www.facebook.com/events/326866191757779/
Miejsce:
Zamek Królewski w Warszawie
Godz.
10:00-20:00
17-10-2020 sobota - 11-04-2021 niedziela

 
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2021


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury