ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
27-07-2020     - 31-10-2020  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Kobiety w chmurach.
Wystawa o Wandzie Rutkiewicz i Halinie Krüger-Syrokomskiej oraz ich miłości do gór
ZAPRASZA
"Dziś w Polsce" - Portal POLSKA ZAPRASZA
http://polska.zaprasza.eu
Zakopane
miejsce:
Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki
Skrytka pocztowa 200
34-500 Zakopane
BEZPŁATNE
» Wystawy różne
Góry to scenografia w wielkim spektaklu wspinania. Wanda Rutkiewicz i Halina Krüger-Syrokomska, połączone liną i wspólną pasją, wyniosły tę sztukę na poziom mistrzostwa (fragment wstępu do wystawy)

Schronisko w Dolinie Roztoki, w ramach galerii „Kadr” prowadzonej pod patronatem Okręgu Górskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, prezentuje do końca października ekspozycję „Kobiety w chmurach. Wystawa o Wandzie Rutkiewicz i Halinie Krüger-Syrokomskiej oraz ich miłości do gór”.

Autorką scenariusza jest Anna Kamińska, która napisała biografie obu wybitnych polskich himalaistek. Prezentowanym fotogramom towarzyszą cytaty z wypowiedzi Wandy i Haliny. Wraz z tatrzańskimi i himalajskimi kadrami opowiadają historię kobiet, które mimo wielu różnic jednoczyła górska pasja. Ich życiowe postawy i stosunek do życia stawiają widza przed pytaniami o jego relację z górami i ludźmi.

Góry czy życie?
Oddajmy na chwilę głos naszym bohaterkom:

Halina: „Góry? To ważne jak cholera, ale oprócz tego jest też inne życie. Na wszystko musi być czas: na góry i na życie. Nie żyje się dla gór, tylko dla życia”.

Wanda: „Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może to jest potrzebne tym, którzy to robią! Może oni po prostu potrzebują tego, by żyć”.

Za wystawie zobaczymy artystyczne zdjęcia Himalajów wykonane przez Wandę Rutkiewicz. Znajdziemy zarazem szereg zdjęć reportażowych pokazujących jak ekstremalnym doświadczeniem dla Wandy i Haliny były górskie wyprawy.

Więcej niż wystawa
– Naszą wystawą o Wandzie i Halinie chcieliśmy przede wszystkim podtrzymać pamięć o tych dwóch wyjątkowych kobietach – wyjaśnia Anna Krupa, gospodarz Roztoki – Mamy nadzieję, że prezentowane zdjęcia, choćby kadry z Himalajów autorstwa Wandy Rutkiewicz czy reporterskie zdjęcia z tatrzańskich ścieżek, pozostaną na długo w pamięci gości schroniska. Jednocześnie włączamy się w inicjatywę Klubu Sportowego Polskie Himalaje, który zbiera środki na budowę czortenu pod Kanczendzongą (link do zbiórki: https://zrzutka.pl/dbrxdh). Liczymy, że w 2022 roku, w 30. rocznicę śmierci Wandy, w cieniu tego ośmiotysięcznika uda nam się uwiecznić jej postać.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Burmistrza Miasta Zakopane. Partnerem ekspozycji jest Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Organizatorzy serdecznie dziękują za bezpłatne użyczenie zdjęć: Sewerynowi Bidzińskiemu, Janowi Bortkiewiczowi, Stefanii Egierszdorff, Janinie Fies, Markowi Janasowi, Małgorzacie Kontrym i Mariannie Syrokomskiej-Kanteckiej.

mat. Schornisko w Dolinie Roztoki
https://www.schroniskoroztoka.pl/nowa/co-slychac/142-kobiety-w-chmurach
Miejsce:
Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki
Skrytka pocztowa 200
34-500 Zakopane
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2021


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury