ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
18-03-2016   -   30-11-2016 

 

 

"Dziś w Polsce" - Portal POLSKA ZAPRASZA
Rozpoczęcie sezonu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
"Dziś w Polsce" - Portal POLSKA ZAPRASZA


http://polska.zaprasza.eu
Kozłówka
9.00
       
 
Wydarzenia inne
Po zimowej przerwie 18 marca b.r swoje podwoje dla turystów otwiera Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. To muzeum-rezydencja chętnie odwiedzana przez gości z całego świata. Doceniają oni ofertę Muzeum, które przenosi odbiorców w czasy dawnych właścicieli-ordynatów kozłowieckich z przełomu XIX i XX w.Nowy sezon zapowiada nowy znak graficzny placówki. To sylwetka pawia oraz napis „Piękno, Autentyzm, Wyjątkowość”. Piękno odwołuje się zatem do sfery wizualnej, zarówno Pałacu, jak i parku. Wygląd zespołu pałacowo-parkowego jest niezwykle wysoko oceniany przez turystów. Autentyzm związany jest przede wszystkim z Pałacem, którego wnętrza zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX w. Kozłówka to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji w Polsce, oddająca „klimat minionych wieków”.

Wyjątkowość odnosi się zarówno do nowej oferty zbudowanej na emocjach i skojarzeniach, jak i architektury zespołu. Wyjątkowość to także kameralne położenie całego kompleksu, możliwość obcowania z przyrodą.

Wspomniane określenia, których symbolem jest kozłowiecki paw, to nie jedyne nowości tegorocznego sezonu. Muzeum stara się wzbogacać swoje zbiory. Nowym zakupem jest fajansowy rodowy serwis Zamoyskich, który powstał w XIX w. we francuskiej manufakturze w Gien. Został wyeksponowany, wraz z kryształowym serwisem kieliszków Baccarat, na stole w pałacowej Jadalni.
Ciekawie zapowiadają się również wystawy czasowe. W tym roku będą one dotyczyć zagadnień związanych z dzieciństwem, zabawami i wychowaniem arystokratów i ziemian w ubiegłych wiekach. Już 29 kwietnia w pałacowej Teatralni zostanie otwarta wystawa „Bakalaureaty arystokraty”. Będzie ona prezentować różne etapy dorastania ze szczególnym uwzględnieniem historii rodziny Zamoyskich. Ramy czasowe planowanej ekspozycji rozciągają się od Jana Zamoyskiego (1542–1605), kanclerza wielkiego koronnego i założyciela Akademii Zamojskiej – pierwszej prywatnej uczelni, poprzez młodość oraz proces kształcenia szlachciców na przestrzeni XVII–XIX w. do pierwszej połowy XX w. Na ekspozycji znajdą się portrety dzieci oraz eksponaty związane ze światem zabaw i rozrywek, nauczania, wychowania czy opieki nad latoroślami. Część ekspozycji zostanie zaaranżowana na pokój dziecięcy z minionych wieków. Wątek rodzinny Zamoyskich pokażą portrety i wizerunki przedstawicieli rodu, a także pamiątki, przedmioty osobiste, materiały archiwalne i epistolograficzne, związane z wybranymi postaciami z rodziny Zamoyskich. Wystawie będą towarzyszyć: ekspozycja prezentująca ilustracje z kart dawnej literatury dziecięcej (czynna od czerwca 2016 r.), lekcje muzealne nawiązujące do tematyki dawnych gier i zabaw oraz edukacji naszych pradziadków, katalog wystawy oraz zaplanowana na jesień sesja naukowa odnosząca się do okresu dzieciństwa i edukacji młodych ziemian i arystokratów.

To nie wszystko, bo już w lipcu przy kaplicy pałacowej zostanie przygotowana ekspozycja poświęcona Księdzu Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, upamiętniająca jego obecność i działalność w Kozłówce w latach 1940–1941.

Warto pamiętać, ze Kozłówka to nie tylko pałac Zamoyskich ale także kaplica, powozownia, piękny park oraz jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu.
  
 
Miejsce:
Kozłówka
 
Godz.
9.00
       
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zaprasza
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2019


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury