ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
17-10-2020       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
„JO BYŁ UKRADZIONY” - spektakl Teatru SAFO o Tragedii Górnośląskiej.
ZAPRASZA
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
44-206 Rybnik
ul. 1 Maja 91B
http://www.dkchwalowice.pl
Rybnik
miejsce:
Dom Kultury Chwałowice
Rybnik ul. 1 Maja 91B
17:00
» Teatr
Dom Kultury Chwałowice www.dkchwalowice.pl zaprasza w sobotę 17 października 2020 r. o godz. 17.00 na spektakl o Tragedii Górnośląskiej pt. „JO BYŁ UKRADZIONY”.

Bilety - 15 zł. dostępne na: www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz w Kasie DK Chwałowice tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.

Mimo upływu lat na Górnym Śląsku istnieje nadal wiele ważnych i nieopowiedzianych historii. Tragedia Górnośląska jest jedną z nich. Dlatego też z inicjatywy Stowarzyszenia Moje Miasto wydana została książka poruszająca tę ważną historycznie i społecznie kwestię. Tragedia Górnośląska obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemcy. Tym działaniom towarzyszyły nadużycia o charakterze materialnym oraz nieuzasadnione aresztowania.

Na podstawie książki „Jo był Ukradziony”, Teatr SAFO stworzył sztukę o tym samym tytule, której premiera miała miejsce w 2017 r. w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. Dzisiaj spektaklem tym, SAFO rozpoczyna obchody swojego 10-lecia pod hasłem „10 spektakli na dziesięciolecie”. Kiedy ponownie wzięli na warsztat spektakl sprzed trzech lat, rozłożyli go na części pierwsze i potem poskładali. Wyrzucili to co niepotrzebne. Dosłowność zastąpili symbolem skrupulatnie przekuwając relacje o Tragedii Górnośląskiej na język teatru. I tak Teatr SAFO i jego spektakl znaleźli się w szacownym gronie teatrów i spektakli uczestniczących w tegorocznej 12. edycji programu Teatr Polska.

Spektakl „Jo był ukradziony”: reżyseria i scenariusz - Katarzyna Chwałek-Bednarczyk; światła - Wojciech Stokłosa, Marlena Kolarczyk; muzyka: Olafur Arnalds, Tomasz Mazur; występują: Zuza Pawlak, Patrycja Tomiczek, Remigiusz Michalik, Patryk Kłosek, Sławek Zawisz, Adam Razik. Aktorzy Teatru SAFO wystąpili także w filmie dokumentalno-fabularnym „Jo był ukradziony” w reżyserii Adama Grzegorzka. Film powstał również na podstawie scenariusza wydarzeń opisanych w publikacji pt. „Jo był Ukradziony”.

Teatr SAFO - to istniejąca od 2010 roku grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, ale przede wszystkim pasjonatów, która nieprzerwanie pod wodzą charyzmatycznej Katarzyny Chwałek-Bednarczyk, w różnych składach stworzyła 18 spektakli. Eksperymentują, poszukują, odkrywają i lubią się bawić materią teatralną na wszelkie sposoby. Strona FB: https://www.facebook.com/SAFO-173588969372011/.

Jo był ukradziony. Trailer. Teatr SAFO: https://www.youtube.com/watch?v=oZh4B6G9WAM.
10-lecie Teatru Safo: https://www.youtube.com/watch?v=7gqay_A69RI.

Celem programu TEATR POLSKA www.teatrpolska.pl jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Program TEATR POLSKA jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego www.instytut-teatralny.pl ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
http://www.dkchwalowice.pl
Miejsce:
Dom Kultury Chwałowice
Rybnik ul. 1 Maja 91B
Godz.
17:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury