ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 Toruń
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
27-06-2019   -   15-09-2019 

 

 

Muzeum Okręgowe w Toruniu
Wystawa „Szkło uranowe z kolekcji Ambasadora Peru”
Muzeum Okręgowe w Toruniu

87-100 Toruń
Rynek Staromiejski 1
tel. 56 622 70 38

http://www.muzeum.torun.pl
muzeum@muzeum.torun.pl
Ratusz Staromiejski - Rynek Staromiejski 1
10:00 - 18:00
       
 
Plastyka
Jego Ekscelencja Ambasador Peru w Polsce Pan Alberto Salas Barahona posiada imponującą kolekcję obiektów wykonanych ze szkła uranowego, pochodzących z różnych wytwórni europejskich. Tworzą ją starannie dobrane przedmioty, które znamionuje wysoki poziom wykonania, elegancja, niejednokrotnie oryginalność, a także rzadkość występowania. Kolekcja ta powstała dzięki wieloletniej pasji, jaką Pan Ambasador pielęgnuje i wciąż z niezmiennym entuzjazmem realizuje. Zbiór zawiera przedmioty codziennego użytku, a wśród nich m.in. naczynia wchodzące w skład zastawy stołowej, świeczniki, wazony, różnego rodzaju flakoniki do perfum, garnitury na biurko z przyciskami do papieru.

Zdaniem cenionego teoretyka kolekcjonerstwa Krzysztofa Pomiana kolekcja jest zbiorem przedmiotów „wystawionych do oglądania”. Naturalną konsekwencją zatem staje się upublicznienie kolekcji szerszemu odbiorcy w salach muzealnych. W 2017 roku Pan Ambasador Alberto Salas Barahona po raz pierwszy zaprezentował swój cenny zbiór szkła uranowego w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W 2019 roku przedmioty te udostępnił po raz drugi, dzięki czemu goszczą one na wystawie czasowej w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Ekspozycja ta wpisuje się jednocześnie do kalendarza imprez towarzyszących obchodom 198. rocznicy uzyskania niepodległości przez Republikę Peru.

Składamy najszczersze podziękowania Panu Ambasadorowi Alberto Salas Barahonowi za użyczenie prywatnej kolekcji szkła uranowego, która przez kilka miesięcy będzie prawdziwą ozdobą muzealnej galerii w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Jednocześnie wyrażamy wdzięczność za życzliwość i wyrazy sympatii okazane Muzeum Okręgowemu w Toruniu przy kolejnym projekcie realizowanym we współpracy z Panem Ambasadorem.

Marek Rubnikowicz

Szkło uranowe z kolekcji Jego Ekscelencji Ambasadora Peru w Polsce Alberto Salas Barahona
Termin: 22 czerwca – 15 września 2019
Miejsce: Ratusz Staromiejski
Kurator: Marek Rubnikowicz
  
http://muzeum.torun.pl/aktualnosci/szklo-uranowe-z-kolekcji-ambasadora-peru/
 
Miejsce:
Ratusz Staromiejski - Rynek Staromiejski 1
 
Godz.
10:00 - 18:00
       

 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2019


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury