ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 Rybnik
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
11-03-2018   -    

 

 

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
BAJKI NAJNAJKI - "Stwory straszne i niestraszne"
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach

44-206 Rybnik
ul. 1 Maja 91B

http://www.dkchwalowice.pl
biuro@dkchwalowice.pl
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
Rybnik ul. 1 Maja 91B
10:00
    DLA DZIECI   
 
Literatura
Dla dzieci w wieku 3-7 lat (obowiązuje obuwie zmienne). Czas trwania - 60 min. Bilety - to jedyne 10 zł/os. Bilety do nabycia na stronie: www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz w Kasie Domu Kultury Chwałowice tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.


Bajki Najnajki to impreza skierowana dla małych dzieci i ich bliskich. Wyjątkowe bajkowe spotkanie, które łączy projekcje filmów animowanych z mocą baśniowych opowieści.

Zapraszamy w podróż, po słowiańskim bestiariuszu. Baśnie o istotach zamieszkujących leśne uroczyska i zakamarki naszych domostw. Opowieści o strzygach i morowych pannach podane w humorystycznym sosie. Kto zamienia się w słomkę, co utopce robią nad brzegami rzek przy pełni księżyca i dokąd nocą tupta jeż? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas spotkania z bestiariuszem słowiańskim, bo przecież studiując rodzime baśnie, podania i legendy, odnosimy nieodparte wrażenie, że nasi przodkowie kochali niesamowite opowieści. Teraz przyszedł czas aby przypomnieć i przybliżyć je naszym dzieciom. Zapraszamy do podróży śladami opowieści naszych przodków, mitów pełnych słowiańskiej magii tak rzadko obecnej w naszym doczesnym życiu.

W przytulnej, klimatycznej sali z materacami i poduchami odbędzie się wspólnie słuchanie baśni, które opowiadać będzie „opowiadacz”, a potem nastąpi także wspólne oglądanie bajki na ekranie. Podczas projekcji światło nie będzie do końca zgaszone za to dźwięk będzie nieco ściszony. To sposób na oswojenie dzieci z kinem, moment na kontakt z rówieśnikami, a także kolejny pomysł na wspomaganie rozwoju przedszkolaków.

Bajki Najnajki poprowadzi Mateusz Świstak - doskonały opowiadacz i interpretator baśni. Współpracuje on z wieloma placówkami edukacyjnymi na terenie Śląska i Małopolski (Muzeum Etnograficzne, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, Tarnogórskie Centrum Kultury, Muzeum w Gliwicach) a także organizuje cykle spotkań Baśnie dla Dorosłych. Wspólnie z Aleksandrą Świstak jest autorem książki „ZABAWY Z RYŻEM”. W książce pokazano, jak wykorzystać ryż do tworzenia zabaw edukacyjnych, których głównym celem jest rozwój zmysłów dziecka. Laureat nagrody im. Astrid Lindgren oraz nagrody Słoneczników. Mateusz Świstak pochodzi z Katowic, które są jego bazą wypadową, napisał też przewodnik po Katowicach dla wydawnictwa Bezdroża. Prowadzi bloga: www.basnienawarsztacie.pl, na którym zamieszcza artykuły dotyczące baśni, są to jego przemyślenia na temat klasycznych tekstów rozstrzelonych po wszystkich krańcach świata. Jak sam mówi - Piszę, co sam z nich wyczytuję, co może przydać się nam, ludziom XXI wieku, by lepiej siebie zrozumieć, by żyć odważniej i piękniej. Kluczę i błądzę a przy tym, smakuję się każdą z opowieści. I staram tym smakowaniem dzielić.

Dla mnie baśń to przede wszystkim opowieść, jestem opowiadaczem, staję przed ludźmi i opowiadam im historie. Opowiadam je dzieciom i opowiadam dorosłym. Opowiadam sam i w drużynie z Andrzejem Teofilem, genialnym muzykiem. Podczas spotkań, warsztatów i festiwali. Sztuka Opowieści, to trudna sztuka, bez dodatkowych rekwizytów, bez efektu w postaci obrazu, nagrania wideo, czy instalacji. To, co tworzę, żyje tylko przez kilka chwil, w interakcji między mną a moim słuchaczem, niezależnie od tego ile ma lat. Pisuję też piosenki. Dla zespołu Banie Zebrane napisałem kilka tekstów dookołabaśniowych. A jeśli chcecie, żebym i dla Was napisał piosenkę, po prostu dajcie znać. Lubię to i chcę rozwijać. /Mateusz Świstak/.
  
http://www.dkchwalowice.pl
 
Miejsce:
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
Rybnik ul. 1 Maja 91B
 
Godz.
10:00
       

 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2019


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury