ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
16-08-2019       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Rybnik. Piknik na Kampusie z wielką historią w tle.
ZAPRASZA
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
44-206 Rybnik
ul. 1 Maja 91B
http://www.dkchwalowice.pl
Rybnik
miejsce:
KAMPUS
Rybnik ul. Rudzka
10:00
BEZPŁATNE
DLA DZIECI
» Wydarzenia inne
Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie na Kampusie w Rybniku - „Piknik historyczny” upamiętniający obchody 100-lecia Wybuchu Powstań Śląskich oraz Święto Wojska Polskiego.

Już od 10:00 rozpoczynamy Rybnicki Rajd Rowerowy „Śladami Powstań Śląskich” czyli rowerowo-historyczną podróżą po Rybniku organizowaną przez harcerki i harcerzy ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Ślady”, w której jeśli tylko macie rower możecie wziąć udział do godziny 18:00.

O 12:00 rozpoczną się oficjalne obchody z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Część oficjalną zakończy pokaz musztry paradnej. Śląska kultura i historia mieni się wieloma odcieniami, dlatego po części oficjalnej czeka na Was wiele atrakcji. Między innymi spektakl „Za mało na wojnę, za dużo na pokój” w wykonaniu TEATRU SAFO. Widowisko plenerowe opowiadające o trzech Powstaniach Śląskich widzianych przez pryzmat losów dwóch, śląskich rodzin - Pytlików i Urbanków, których te tragiczne wydarzenia ustawiły po przeciwnych stronach barykady. Wielka historia i jej wpływ na losy zwykłych ludzi. Spektakl z udziałem grup rekonstrukcyjnych i pirotechniki.

To nie koniec teatru tego dnia, bo Teatr Lalek Marka Żyły niejednokrotnie zaprezentuje Wam zabawne „Bery o powstaniach” nawiązujące do polskiej i niemieckiej propagandy okresu plebiscytowego. Zobaczycie dlaczego w Polsce będzie Wam lepiej niż w Niemczech lub odwrotnie. Pojawi się również Śląsko Bajarka, bo „…pod śląską ziemiom czorny wongiel, nad śląską ziemiom - czorny blues…” Skond sie u nos wzion? Kto go śpiywo? Czy to je gańba, czy duma nucić w niebieskiej skali co niekere pieśńiczki? Czy Skarbek zno sie na bluesie? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć muzycznie, przy pomocy wiolonczeli i kontrabasu, zakorzenieni w śląskich berach - Dominika i Rafał Kierpiec.

W RETRO ATELIER, będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie stylizowane na fotografie z początku XX-wieku. W trakcie pikniku odbędą się również warsztaty dla dzieci, podczas których najmłodsi i nie tylko będą mogli wykonać kotyliony, flagi, a także proce i własne powstańcze puzzle, ale także sprawdzić jak się szkubie pierze czy depcze kapusta. Na licznych stanowiskach i dioramach będzie można zobaczyć umundurowanie, militaria oraz dziedzictwo materialne okresu Powstań Śląskich, a także dowiedzieć się czym był Grenzschutz i Selbchutz oraz z jakich krajów pochodziły wojska rozjemcze.

Grupa Rowery Zabytkowe Zabrze - "Radfahrtruppe" zaprezentuje Policję Województwa Śląskiego z lat 1922-1939 oraz pokaże rowery z pierwszej połowy XX wieku. Swoje niesamowite zbiory dotyczące uzbrojenia legionowego zaprezentuje również rotmistrz Jasnogórskiego Korpusu Oficerskiego Krzysztof Banaś. Stanowisko Muzeum Wojny Obronnej Rybnik'39 pokaże pamiątki po żołnierzach Wojska Polskiego okresu międzywojennego II RP, a Stowarzyszenie Task Force 13 Scorpion umożliwi zobaczenie wojskowych samochodów, przymierzenie mundurów, oraz sprawdzenie swojego oka na przygotowanej z myślą o najmłodszych strzelnicy. Swoje stanowiska pokażą również jednostki wojskowe. Całemu wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa plenerowa z Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny.

Szczegółowy program pikniku historycznego:
10:00 - 18:00 Rybnicki Rajd Rowerowy „Śladami Powstań Śląskich”.
12:00 - 12:45 Święto Wojska Polskiego - oficjalne uroczystości.
12:45- 17:00 Śląsko Bajarka, stanowiska warsztatowe dla dzieci związane z powstaniami oraz historią, kulturą i obyczajami Śląska, Retro Atelier, spektakl „Bery o powstaniu” Teatru Lalek Marka Żyły, strzelnica dla dzieci, wystawy.
13:00 - 13:40 Spektakl Teatr SAFO „ Za mało na wojnę, za dużo na pokój”.
12:00 - 17:00 Stanowiska promocyjne jednostek wojskowych, stowarzyszeń oraz grup rekonstrukcyjnych, gdzie będzie można zobaczyć umundurowanie, broń i dziedzictwo materialne tamtych i obecnych czasów.

Na wydarzenie zapraszają: Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Rybniku ppłk Robert Ryter oraz Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach.
http://www.dkchwalowice.pl
Miejsce:
KAMPUS
Rybnik ul. Rudzka
Godz.
10:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury